Dziękujemy!
Wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 h.
Adrianna Kubik-Przybył, Content Marketing Director w They.pl
Aflofarm musi zapłacić 26 milionów złotych za "wprowadzenie konsumentów w błąd". UOKiK uznał, że swoje produkty reklamował tak, jakby były lekami, podczas gdy były jedynie suplementami diety. Afloram, który na reklamę wydał ponad trzy razy więcej w jednym tylko kwartale, zapowiedział odwołanie, nie zgadzając się ani z interpretacją, ani z wysokością kary. Eksperci prognozują jednak, że to dopiero początek, bo zasady reklamowania produktów farmaceutycznych są jasne, ale i często naruszane.
[…]
Digital ciągle niedoceniany
"Farmacja" nie ma więc lekko, ale też na biednego nie trafiło. Spółki farmaceutyczne dysponują największymi budżetami marketingowymi, ale wciąż wydają je głównie na telewizję, gdzie z powodu wysokiego clutteru trudno się przebić. Internet pozostaje niedocenianym kanałem, co dzisiaj - w czasach content marketingu i dr Google - wydaje się marnowaniem potencjału.
[…]
Spółki farmaceutyczne do digitalu podchodzą jednak sceptycznie. Video online? Owszem, ale głównie w formie spotów telewizyjnych 1:1 przeniesionych do YouTube'a. Social media? Zachowawczo, bo bezpieczniej unikać bezpośredniej konfrontacji, a jeśli już to stary dobry Facebook w zupełności załatwia temat.
- Kompletnie niewykorzystanym kanałem jest Instagram. Jego ogromny potencjał dla branży healthcare tkwi w odbiorcach, wśród których niezwykle modny jest zdrowy styl życia. Blogi to kolejna zaniedbana przez farmację strefa marketingu, która oferuje spore możliwości storytellingowe. Nie da się przecenić wartości unikatowego i spersonalizowanego contentu - mówi Joanna Warszawska, PR & Communication Specialist w They.pl.
Adrianna Kubik-Przybył, Content Marketing Director w They.pl:
Przy reklamowaniu leków należy przede wszystkim dokładnie informować odbiorców, jaki produkt promujemy. Nie wolno reklamować leków wydawanych na receptę, zaś promocja leków OTC musi spełniać następujące warunki:
• Treści promujące leki nie mogą być kierowane do dzieci.
• Nie można wykorzystywać autorytetu lekarza/farmaceuty (również w przypadku aktorów podających się za lekarzy).
• Leki nie mogą być promowane przez osoby znane, celebrytów.
• Komunikacja nie może bazować na oferowaniu pośrednich lub bezpośrednich korzyści.
• Nie wolno sugerować, że zażycie leku pozwoli uniknąć wizyty u lekarza.
• Nie należy zapewniać, że stosowane leku przyniesie określone efekty.
Warto zwrócić uwagę na USP Zdrowie, producenta takich leków, jak APAP, Ibuprom, Gripex, Xenna, Stoperan, Acatar, Manti czy Verdin. Drugim graczem komunikacyjnym jest Polpharma, producent Etopiryny, AlkaPrimu, Polopiryny, Metafenu, Polprazolu, Pyralginy i Ranigastu.
Z pewnością wszyscy pamiętamy kampanię marki Metafen, która wyznaczyła nowy kierunek w strategiach komunikacyjnych branży leków przeciwbólowych.
Ciekawym projektem content marketingowym jest również portal wspomnianego już producenta, USP zdrowie – HelloZdrowie.pl.
Całość artykułu dostępna na:
Wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 h.
Przesłaliśmy case study na Twój adres e-mail.
Przesłaliśmy Magazyn na Twój adres e-mail.